Kvety, ktoré nielen ozdobia vašu záhradu
Premýšľate, aké kvety vysadiť vo vašej záhrade? Možnosťou sú rastliny, ktoré neplnia len okrasnú úlohu, ale využijete ich aj inak. V nasledujúcom článku sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako využiť levanduľu a nechtík.
Levanduľa lekárska
Nenáročná rastlina, z ktorej budete mať veľký úžitok, je napríklad levanduľa lekárska. Bude potrebovať slnečné miesto a priepustnú pôdu, v ktorej jej koreňom nebude hroziť nebezpečenstvo hniloby. Levanduľa pochádza zo Stredomoria, no bez problémov zvládne aj slovenskú zimu. To však neplatí, ak ju pestujete v črepníkoch. Tie budete musieť na zimu odložiť dovnútra.
Kedy sadiť
Ak hľadáte ten správny čas na výsadbu levandule, najvhodnejším obdobím je jar, keď je už pôda dostatočne zohriata a zároveň v nej zostalo dostatok vlhkosti po zime. Ak sadíte väčšie rastliny, môžete tak urobiť aj na jeseň. Nezabudnite rastline dopriať veľa miesta – ľahko sa rozrastá. Vzdialenosť medzi rastlinkami by mala byť 0,5 až 1m. Levanduľa lekárska nepotrebuje zvláštnu starostlivosť. Po zakorenení si vystačí aj s dažďovou vodou a občasným zostrihom.
Využitie levandule
Ak budete chcieť levanduľu využiť pre kozmetické účely, najvhodnejší čas na zber je vtedy, keď je plne rozkvitnutá. V tomto období obsahuje najviac vonných látok. Môžete si z nej pripraviť levanduľový olej. Využijete ho pri masážach, hlavne po náročnom dni. Pomôže aj na dovolenke po opaľovaní, či pri migréne. Parnou destiláciou získate levanduľovú vodu, ktorá pomáha pri akné alebo iných kožných problémoch. Levanduľová voda tiež dodá lesk vašim vlasom. Máte radi relax v teplom kúpeli? Vyrobte si levanduľovú soľ. Takýto kúpeľ pred spaním odbúra všetok stres z uplynulého dňa, upokojí a ľahšie zaspíte.
Sušená levanduľa nájde využitie do vreciek proti moliam aj pri výrobe tinktúry. Nezabudnite si ju však pozbierať ešte pred plným rozkvitnutím. Nechajte vylúhovať 25 g levandule v 250 g kvalitného liehu po dobu dvoch týždňov. Táto tinktúra pomáha na herpesy, využijete ju na masáže, pri reume, na bolestivé miesta alebo proti lupinám.
Nechtík lekársky v záhrade
Ďalšou rastlinou nenáročnou na pestovanie je nechtík. Pokiaľ bývate v chladnejšej oblasti, zasaďte si ho radšej do črepníka. Môžete ho tak odložiť na zimu dovnútra. V chladnejšom podnebí bude nechtík vyžadovať slnečné miesto, v teplejších čiastočný tieň. Vyvarujte sa ale priamemu slnku počas celého dňa.
Nechtík nemá veľké nároky na pôdu, nesmie byť však premočená. Zalievajte ho jeden alebo dvakrát za týždeň. Aby ste zistili, či je čas na zálievku, zoškrabnite pôdu z povrchu. Ak bude suchá, polievajte, inak vodu ešte nevyžaduje. Rast nechtíka môžete podporiť odstránením odkvitnutých častí.
Masť z nechtíka
Masť z nechtíka má všestranné využitie. Na jej výrobu ho môžete použiť čerstvý, ale aj v sušenom stave. Masťou uľavíte od slnka spálenej koži, pomôže pri akné, na rany a popáleniny aj jazvy. Táto rastlinka sa dá využiť aj na výrobu pleťovej vody. Pripravíte ju výluhom 1 PL sušeného nechtíka v 1 šálke vody. Takýto odvar nechajte zakrytý 3 hodiny a neskôr skladujte v chladničke po dobu maximálne jeden týždeň.